آنلاین سازه قیمت و نکات مهم اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان | معماری نواز

آنلاین سازه قیمت و نکات مهم اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان | معماری نواز

تاسیسات مکانیکی مهم‌‌ترین بخش تاسیسات ساختمانی است و ساکنین به طور روزمره با آن سر و کار معماری اسلامی دارند. برخی تاسیسات مکانیکی را قلب ساختمان می‌دانند که هر گونه اختلال در آن عواقب جدی را به همراه دارد. می‌توان گفت آرامش و آسایش ساکنین در گرو عملکرد بی‌عیب و نقص تاسیسات مکانیکی است. معمولا داکت ها را برای تهویه مطبوع فضاهای کوچک داخل ساختمان، مانند سرویس بهداشتی و حمام در نظر می گیرند.

  • بر خلاف باور عمومی، استفاده بیش از اندازه از تجهیزات مهندسی منجر به پیامدهای منفی بسیاری می‌شود.
  • از هیترهای گازی نیز برای بالا بردن دمای آب درون جکوزی استفاده می شود.
  • وظیفه هدایت سیگنال ها، امواج و جریان در سیستم آنتن مرکزی بر عهده کابل های اتصال می باشد.
  • سیم‌پیچی در مدار تاسیسات الکتریکی بر اساس مقدار جریانی که حمل می‌کند، است.
  • مبحث 14 این قانون به طراحی سیستم تهویه مطبوع اختصاص داشته و مبحث 16 و 19 نیز شامل اصول طراحی تاسیسات بهداشتی و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
  • جنس لوله ها مورد استفاده در لوله کشی گاز طبی باید با شرایط محیط متناسب باشد.

متداول ترین لوله های استفاده شده در سیستم فاضلاب لوله های ای بی اس، چدنی و پی وی سی است. از تاسیسات گرمایشی به منظور کنترل و حفظ حرارت مورد نظر ساختمان استفاده می شود. این سیستم ها به صورت گرمایش مرکزی مانند موتورخانه و پکیج یا سیستم گرمایش تبریدی مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله کشی هواکش فاضلاب

مهندسان مکانیک برای طراحی سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها آموزش های فراوان دیده اند. در سیستم اطفا حریق تر از رایزر مرطوب در ساختمان استفاده می گردد. این رایزرها به صورت لوله های بالا رونده و حاوی آب، از ورودی درب ساختمان تا طبقات بالا نصب می شود. این سیستم با باز کردن شیر ورودی به جعبه آتش نشانی و متصل کردن نازل به سر لوله جریان آب در رایزر شروع به کار می کند. طراحی سیستم لوله کشی گاز باید به شکلی باشد که فشار گاز درون لوله ها از خروجی کنتور تا قسمت خروجی هر شیر گاز به صورت ثابت باشد.

تاسیسات گاز رسانی ساختمان

و بعد مقدار برق مصرفی وسایل گوناگون و لازم ساختمان و شیوه ی نصب و محل راه اندازی وسایل داخل واحد‌ها را بررسی خواهد کرد. در گذشته برای ساخت استخر، از تاسیسات های ساده ای همچون لوله کشی آب سرد و گرم، فاضلاب و لوله های تخلیه شونده استفاده می شد. اما امروزه تاسیسات استخرها شکل پیشرفته تری یافته و به 6 بخش مهم تقسیم می شود. در بناباما طراحی تاسیسات استخر به طراحی موارد زیر اختصاص می یابد.

نرم افزارهایی نظیر carrier, fluent, Revit, AutoCAD و… در این رشته بسیار پرکاربرد هستند. همچنین در این رشته بصورت متمرکز تاسیسات مکانیکی تدریس میشه و قابل مقایسه با رشته هایی نظیر عمران نیست. ولی اگر گرفتن پروانه نظام مهندسی براتون مهمه و مدرک کاردانی غیر مرتبط(طبق دستورالعمل نظام مهندسی) دارین، پیشنهاد میکنم مهندسی مکانیک، گرایش تبدیل انرژی را انتخاب کنید.