هواساز چیست؟ انواع مبانی طراحی راهنمای جامع خرید-بتا تهویه

این نوع از مبدل حرارتی در نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، صنایع ساخت و تولید، صنایع فرایندی، صنایع غذایی و دارویی، صنایع ذوب فلز، گرمایش، تهویه مطبوع، سیستم‌های تبرید و … کاربرد دارد. مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله در حجم کم ایجاد سطح بزرگی برای انتقال حرارت می‌کنند. از طرف دیگر قابلیت استفاده برای دامنه وسیعی از مواد را دارند.

به این صورت که کویل سرد شده و باد گرم با گذشتن از سطح سرد آن خنک شده و هوای مطلوب را به فضای اتاق می دمد. در سیستم گرمایشی آن نیز کویل داخل فن کوئل (که یک مبدل حرارتی ست) به پکیج یا موتورخانه نصب شده و آب گرم از داخل کویل رد می شود. فن موجود در دستگاه، هوای سرد داخل اتاق را گرفته و با رد کردن هوا از سطح گرم کویل، باد گرم به بیرون می دمد. به همین دلیل می توانید در زمستان گرمای مطبوعی را در محیط اتاقتان تجربه کنید.

برج خنک کننده چیست؟ کاربرد انواع برج خنک کن آسا تهویه-بتا تهویه

معمولا ایرواشر‌های کلاس ۴ دارای یک ردیف نازل و ایرواشر‌های کلاس ۶ و ۸ دارای ۲ ردیف بانک نازل می‌باشند. نحوه‌ی عملکرد قطره‌گیر به گونه‌ای می‌باشد که هنگامی که قطرات زیر آب همراه با هوا با صفحات قطره‌گیر برخورد می‌کند، انرژی جنبشی خود را از دست می‌دهد و به وسیله‌ی نیروی وزن خود به سمت پایین حرکت می‌کند. جایگذاری کویل‌ها در دستگاه به نحوی می‌باشد که جریان هوا و جریان داخل سیال داخل لوله به صورت جریان مخالف باشد.

اجزا تشکیل دهنده ایر واشر

کیلو وات یا تن تبرید نشان دهنده اندازه گرمایی است که در واحد زمان از آب دریافت خواهد کرد. برج خنک کننده تولید شده توسط گروه صنعتی پایپ صنعت خاورمیانه در ظرفیت های اعم از 5 تن برودتی آغاز شده و تا 5000 تن تبرید به صورت چند سلولی و صنعتی در اختیار مشتریان گرامی قرار میگیرد. نازل بالتیمور برج خنک کننده در دو جنس PP و ABS تولید میگردد که با توجه به قیمت مواد اولیه، نوع پلی پروپیلن گرانتر بوده ولی ماندگاری و طول عمر بالاتری دارد. پلی پروپیلن قابلیت تحمل دمای 80 درجه سانتیگراد را داشته و این موضوع سبب میشود در صنایعی که سیال ورودی به کولینگ تاور دمای بالایی دارند ( مانند صنایع تولید رب گوجه فرنگی ) بیشتر به کار گرفته شود.

استفاده از پکینگ در کولینگ تاورها

هواساز دستگاهی است که در صنعت تهویه کار تامین هوای تازه را برعهده دارد. در واقع، این دستگاه عمل تهویه زمستانی و تابستانی را از راه گردش هوای گرم و سرد انجام می دهد. به این ترتیب که به واسطه چیلرها آب را خنک و در دیگ های آب گرم آب را گرم می کند. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع هواساز و کاربرد هر کدام از انواع آن و معرفی اجزای هواساز بپردازیم.

ریست کردن فشار ثابت سیستم VAV

در برخی موارد که از مجرای بین دو لوله گاز عبور می کند سطح خارجی لوله داخلی به صورت پره دار ساخته می شود. وسایل تبادل گرما هستند که در آنها مایعات به موازات و در همان جهت مانند یکدیگر حرکت می کنند. بسته به نوع مبدل مورد استفاده، فرایند انتقال حرارت می تواند از گاز به گاز، مایع به گاز یا مایع به مایع باشد.

الوند مارکت : صفحه اختصاصی فن کویل کانالی AR-بتا تهویه

با این که این کار عملی است اما بسیار انرژی ­بر است به همین دلیل توصیه نمی‌شود. هوای تازه مورد نیاز جهت تهویه مطبوع توسط فن تعبیه ‌شده به داخل دستگاه مکش شده و پس از عبور از روی فیلتر­ها و انجام عملیات تصفیه هوا، از روی کویل­ها عبور داده‌ شده و عملیات سرمایش و گرمایش از طریق تبادل حرارت با آب درون کویل ­های هواساز انجام می­شود. بسته به نیاز عملیات رطوبت زنی و رطوبت­گیری هوا جهت رسیدن به میزان رطوبت دلخواه انجام شده و درنهایت هوای مطبوع توسط فن به محیط موردن نظر از طریق کانال­ های هوادهی توزیع می­شود. در واقع نوعی هواساز معمولی با ظرفیت هوادهی نسبتاً پایین است که در سقف کاذب و داخل ساختمان قرار می گیرد. به بیان ساده تر سیستم های سقفی توکار همان ساختار فن کویل های کانالی را دارند، با این تفاوت که قادرند هوای بیشتر و با فشار بالاتری را تأمین کنند.

برج خنک کننده مدار باز جریان مخالف آب را از بالای برج به سمت پایین پاشش می کند و هوا را از پایین برج یعنی بخش لوور به وسیله یک مکنده بر خلاف جهت جریان آب مکش می کند. آب و هوا به صورت رو در رو باهم برخورد می کنند و در نتیجه قطره های آب در این برخورد خنک تر می شوند. برج خنک کننده یک دستگاه خنک کننده است و در کاربردهایی نظیر تهویه و از بین بردن دمای بالای تجهیزات و ماشین آلات صنعتی در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

فن کویل این امکان را فراهم می‌کنند که برای هر بخش و اتاق دمای دلخواه را انتخاب کنیم. ذات مستقل بودن این سیستم‌ها نیز باعث می‌شود تا حین استفاده از آن‌ها، آلودگی اتاق‌ها به یکدیگر انتقال نیابد. از آنجا که می‌توان دمای نقاط مختلف را به دلخواه تغییر داد یا برخی نقاط را خاموش کرد، می‌توان به صورت هدفمند از سرمایش و گرمایش آن‌ها بهره گرفت و از این طریق مصرف انرژی نیز کمتر می‌شود. همان طور که از اسم این وسیله مشخص است، این مدل داخل سقف خانه ها نصب می‌شود و زیر آن یک دریچه بزرگ برای بازدید قرار می‌گیرد.

فن کویل کانالی ساران مدل SRDF-2000

البته به طور کلی این حالت هدررفت آب، تأثیر کمی در محاسبه کلی میزان آب جبرانی دارد. پیش از پرداختن به کلیت عملکرد این مدلها، بایستی بدانید که بسیاری از کارشناسان حوزه آب و فاضلاب، برج خنک کن هیبریدی را زیرمجموعه ای از مدلهای مداربسته می دانند. از همین رو کارفرمایان به منظور فرار از هریک از این دغدغه‌ها، گاهاَ به سراغ انواع برج خنک کننده هیبریدی یا خشک و مرطوب می‌روند. با قراردادن سنسور دما یا ترموستات هیتر شما میتوانید از یخ نزدن دستگاه در فصل زمستان اطمینان حاصل کنید. این تجهیزات میتواند طوری تنظیم شود تا به محض کاهش بیش از اندازه آب در تشتک هیتر عمل کرده و به دمای دلخواه برسد.

مبدل حرارتی صفحه ای جوشی همراه با سختی گیر آب عمدتا برای تامین آب گرم مصرفی در ساختمان ها، گرمایش آب استخرها، سیستم های گرمایش از کف، خنک کاری روغن، به عنوان اواپراتور و کندانسور درچیلر و … مورد استفاده قرار می گیرند، که به جز مورد آبگرم مصرفی باید در بقیه موارد بصورت موردی دقیقا محاسبه گردد. در این خصوص می توانید با کارشناسان شرکت مهندسی دماتجهیز مشورت نمائید. یکی از تجهیزات مهمی که در تمامی صنایع و بخصوص در صنعت تاسیسات مورد استفاده گسترده قرار می گیرد ، مبدل های حرارتی هستند. مبدل های حرارتی عمدتا دارای انواع مختلفی مانند مبدل های حرارتی پوسته لوله ، مبدل های حرارتی صفحه ای جوشی و کسکیتی می باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفید و مناسبی جهت انتخاب و خرید انواع مبدل های حرارتی تقدیم شما عزیزان نمائیم.

 • در واقع، به کمک این بافل ها، ضمن ایجاد تلاطم در جریان سیال که باعث افزایش ضریب انتقال حرارت آن می شود، تماس با تمامی لوله ها اتفاق افتاده و زمان بیشتری برای تبادل حرارت بین جریان سیال و لوله ها ایجاد می گردد.
 • چنانکه با مقایسه دو نمودار ذیل، می توان مشاهده نمود که در مبدل جریان مخالف امکان افزایش دمای خروجی سیال سرد تا بیش از دمای خروجی سیال گرم، وجود دارد.
 • در تصویری که در ادامه مشاهده می فرمائید، محل قرارگیری مبدل های حرارتی به عنوان سیستم گرمایش استخر در کنار دیگر تجهیزات استخر به طور دقیق تعیین شده است.
 • سیال بیرونی برای لوله های بی پره مخلوط است چون امکان جریان عرضی سیال و یا مخلوط شدن آن وجود دارد و برای لوله های پره دار غیر مخلوط است زیرا وجود پره ها مانع از جریان آن در جهتی عمود بر جهت اصلی جریان می شود.

فن نصب شده بر روی دستگاه دبی سنجی، فشار سنجی، لرزش سنجی و آمپر سنجی می شوند. امروزه حداقل بیش از نصف مردم خرید های عمده خود را به صورت اینترنتی انجام می دهند. خرید اینترنتی به آن ها این امکان را می دهد که از هر کجای دنیا که خرید امن تر و مقرون به صرفه تر است، خرید کنند و کالای مورد نیازشان را در درب منزل تحویل بگیرند. در تلاش هستیم تا در سایت شرکت هورسان بتوانیم اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم. آکادمی هورسان همیشه همواره در تلاش است تا با کیفیت مقالات در حوزه تهویه، اسپیلیت و فن کویل ها را برای شما کاربران عزیز منتشر کند.

ایرواشر پشت بامی چیست و عملکرد آن

در دستگاه ایرواشر جهت به حرکت درآوردن فن دستگاه از الکتروموتور‌های الکتریکی استفاده می‌گردد. همچنین ابعاد و اندازه‌ی استاندارد جعبه دارای نقش مهمی در سر و صدای هوای عبوری در دستگاه می باشد. جنس جعبه نیز مانند دیگر قسمت‌های بدنه، از ورق گالوانیزه با ضخامت استاندارد است. به منظور قرارگیری کویل و همچنین فیلتر‌ها (فیلتر‌ها پس از مدتی نیاز به شست و شو و تعویض دارند) از قاب کویل استفاده می‌شود که می‌تواند از جنس‌های مختلفی مانند استنلس استیل تولید گردد.

ترموستات دبی آب داخل لوله های کویل را به وسیله شیر برقی تنظیم می کند. مدل های فلزی مقاومت بالایی در برابر آب با دمای بالا دارند و قیمت آن ها نیز بیشتر است. فشار استاتیک خارجی این دستگاهها که رابطه مستقیم با پرتاب باد در این فن کویل‌ها دارد، اکثرا 12 و 30 پاسکال می باشد. فن کویل ها دارای تنوع زیادی جهت قرارگیری در پروژه ها با کاربری های متفاوت دارند. همانطور که ذکر شد، فن کویل به طور خلاصه متشکل از یک یا چند کویل و یا مبدل حرارتی و یک یا چند فن جهت دمیدن هوا می باشد. نوع دیواری معمولا به صورت روبرو زن و با ظرفیت هوادهی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند.

 • پره های روی این لوله های مسی می توانند از نوع بلوفین نیز بوده که در انتقال حرارت و دوام بیشتر قطعه موثر است.
 • کاربر گرامی، ضمن تشکر از جنابعالی جهت اطمینانی که به نظرات فنی کارشناسان فروش دماتجهیز دارید، لازم به ذکر است اصولا تعیین و انتخاب برند محصول موردنظر براساس سابقه ، قدرت برند ، خدمات و قیمت محصول نهایتا توسط خریدار تعیین میگردد.
 • برای محاسبه دبی آب سرد مورد نیاز سرمایش فن کویل ها باید مقدار بارکل سرمایی بر مبنای (BTU/h) هر یک از فضاهای ساختمان را بر عدد 5000 تقسیم نمود.
 • هنگامیکه محدودیتی از نظر نصب در فضای سقف وجود داشته باشد از فن‌کویل زمینی استفاده می‌شود.
 • در خرید فن کوئل باید میزان رطوبت منطقه ای و آفتاب گیر بودن ساختمان را سنجید و مدنظر قرار داد.
 • به این معنی که فن کویل هوای تازه‌ای را وارد محیط نمی­کند، بلکه صرفاً هوای محیط را گرفته، آن را به شرایط مساعدتری رسانده و دوباره به محیط باز می­گرداند.

ایر واشر ها علاوه بر ایجاد رطوبت و سرمایش و گرمایش محیط، خاصیت تصفیه کنندگی نیز دارند، اما در صورتی که میزان تهویه بالایی را در نظر داشته باشید بهتر است، از سیستم تهویه مطبوع دیگری استفاده نمایید. در مثالی دیگر شهری مثل مشهد که دمای مرطوب آن حدودا ۲۱ درجه سانتی گراد است، این دستگاه در تابستان می تواند دما را تا ۲۴ درجه پایین بیاورد (در بهترین حالت که ۳ درجه بالاتر از دمای مرطوب آن است). یعنی اگر دمای هوا در تابستان برای مثال ۳۵ درجه باشد، دما می تواند توسط سیستم سرمایش تبخیری حداکثر تا دمای ۲۴ درجه برسد.

این میزان حجم هوای تولیدی سیستم در واحد زمان را اصطلاحا تحت عنوان دبی حجمی هوای تولیدی می شناسیم . به منظور محاسبه ظرفیت این دستگاه ها بهتر است بدانیم در داخل محیط طراحی نیاز است که چند بار در ساعت هوا تعویض گردد . میزان تعویض هوا در ساعت مهمترین فاکتور تعیین ظرفیت این دستگاه می باشد .

فن کویل کاستی روبرو زن یک طرفه و چهارطرفه هستند که بخاطر نصب ساده آنها، مورد استقبال قرار می گیرند. کاستی ها درون سقف کاذب قرار می گیرند و تنها دریچه خروجی هوا نمایان می شود و در ظرفیت های از 300 تا 1500 CFM در بازار موجودند. این مدل به صورت یکنواخت هوا را از بالا به پایین توزیع می کند و از نظر هوادهی نیز قابلیت پخش هوا به صورت دو طرفه و چهار طرفه دارد.

فن کوئل کاستی یک طرفه گرین

مبدل حرارتی دستگاهیست که برای انتقال انرژی بین دو یا چند سیال (گاز یا مایع) در دماهای مختلف به کار می رود . از مبدل های حرارتی جهت خنک کردن سیال گرم و یا گرم کردن سیال سرد استفاده می شود. مبدل های حرارتی بهره وری انرژی را بهبود می بخشند ، زیرا انرژی موجود در سیستم می تواند به جای اینکه از اگزاست به هدر رود ، به بخش دیگری از فرآیند منتقل شود. در دوره جدید پایداری انرژی ، ضرورت فزاینده برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش تأثیرات کلی بر محیط زیست ، تأکید بیشتری بر استفاده از مبدل های حرارتی با راندمان حرارتی بهتر شده است. مبدل حرارتی پوسته-لوله از تعداد زیادی لوله های با سایز کوچک تشکیل شده است که بصورت یک تیوب باندل درون یک پوسته استوانه ای شکل قرار گرفته اند.

در ایرواشر موتور الکتریکی یا الکترو موتور به فن دستگاه متصل شده و کویل آب گرم به پکیج گازسوز و یا بویلر (دیگ) موتورخانه متصل می گردد. توان عملیاتی ایرواشرها محدود است و برای نصب در آپارتمان های اداری و مسکونی مناسب تر می باشند. اما هواسازها علاوه بر واحدهای مسکونی و اداری در صنایع مختلف مانند کارخانه و کارگاه ها، محیط های عمومی بزرگ و بیمارستانی و … نیز کاربرد دارند. این نوع از ایرواشرها مانند دیگر ایرواشرها، امکان استفاده از فیلتر هوا را دارند که با توجه به ظرفیت مورد نیاز می‌توان آن را تعبیه نمود.

 • افت فشار در نازل برابر 10 متر و بقیه فشار تبدیل به سرعت می گردد.
 • افت فشار این فیلتر‌ها در حدود ۱۱۰ تا ۳۸۰ یا ۲۸۰ پاسکال می‌باشد.
 • از این رو دستگاه ایرواشر، برای سرمایش ساختمانهایی که در مناطق مرطوب هستند مانند شهرهای ساحلی، مطلوب و کارآمد نمی‌باشد و بهتر است از این دستگاه در مناطقی که آب و هوای خشک و نیمه خشک دارند استفاده و بهره برداری نمایند.
 • خوردگی بخشی جدایی ناپذیر سیستم هایی است که در آن از فلزات و آب استفاده شده است.

اهمیت بکارگیری برج خنک کننده به اندازه کارکرد خود تجهیز بوده چرا که نبود کولینگ تاور باعث از کار افتادن کل سیستم خواهد شد. ابعاد برج خنک کننده در واقع فاکتور اصلی ایجاد سطح مبادله انرژی به شمار می آید . به هر میزان برج خنک کن ابعاد بزرگتری داشته باشد سطح مقطع بزرگتری خواهد داشت و این به معنای انتقال حرارت بیشتر می باشد. ابعاد و اندازه یک کولینگ تاور رابطه مستقیمی با ظرفیت سرمایی یا توان برودتی دارد.

اتاقک فیلتر مجهز به درب‌های بازرسی و همچنین شیر رویت و لامپ کابین بوده که بتوان به راحتی به فیلتر‌ها و دمپر‌های هوای تازه و برگشت دست پیدا نمود. قطر لوله نیز عامل مهمی است زیرا نرخ جریان آب به قطر لوله‌ها بستگی دارد. ما از لوله‌ها و اتصالات پالاینده برای دستگاه ها استفاده کردیم. اتصالات از مخزن آب گرفته تا پمپ گریز از مرکز و سپس از پمپ به تخلیه اسپری ارائه‌شده در محفظه از طریق لوله‌های پلاستیکی و اتصالات تهیه‌شده است. درشکل زیر نمونه ای از پمپ و افشانک های تزریق کننده آب که درون دستگاه جاسازی شده ، نشان داده شده است. کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت تهویه رویا نوین ایرانیان می باشد.

تعیین ظرفیت هوادهی ایرواشر:

این دستگاهها جزو ساده‌ترین و البته پرکاربردترین تجهیزات تهویه مطبوع به شمار می روند. امروزه می‌توان در بسیاری از محیطهای تجاری، مسکونی، اداری و صنعتی از انواع فن‌کویل جهت تهویه‌مطبوع مناسب استفاده کرد. پنل فن کویلکاستی بر خلاف مدل سقفی توکار که صرفا روبرو زن میباشد در بیرون سقف (وسط سقف) قرار میگیرند. هواگیری آن از پنجره ها یا شبکه ها مرکزی که در شکل زیر نشان داده شده است انجام میشود و هوادهی از طریق شبکه های (دریچه های) جانبی شکل میگیرد. فن کویل ها دارای انواع مختلفی مانند فن کویل های کاستی، یک طرفه یا چهار طرفه، سقفی توکار، کانالی و زمینی هستند که بر اساس نوع کاربری طراحان انتخاب می شود. در صورت تمایل می توانید با کارشناسان شرکت دماتجهیز تماس حاصل فرمائید.

سوالات متداول در هنگام خرید از نمایندگی فروش فن کویل

عملکرد سوم این سیستم تنظیم رطوبت میباشد؛ در واقع ایرواشر سیستمی دارد که قادر است میزان رطوبت را کاهش داده و هوای خنک وارد شده به فضا را مطبوع تر کند. این مبدل ها می تواند شامل مبدل حرارتی صفحه‌ای و یا مبدل حرارتی چرخان باشد.این نوع صرفه جویی در مصرف انرژی خصوصا در کاربردهایی نظیر اتاق های تمیز که نیاز به درصد هوای تازه بالا و در برخی موارد صد در صد دارند توصیه می گردد. نشتی کانال می تواند به میزان قابل توجهی از رسیدن هوای تغذیه به مقصد مورد نظر جلوگیری کند. به طور منظم شبکه کانال ها و نقاط اتصال ها را برای عدم نقص عایق ها بررسی کنید.

خرید ایرواشر بهترین قیمت و برند همراه با نصب بتا تهویه-بتا تهویه

برای عملکرد مناسب دستگاه باید از تامین مداوم آب اطمینان حاصل کرد. آب مخزن میتواند آب معمولی یا آب سرد باشد که معمولا از آب معمولی استفاده میشود. یکی از مهمترین ویژگیهایی که ایرواشر دارد این است که با نصب و راه اندازی آن، نیازی به سیستمهای گرمایشی جانبی دیگر نیست چرا که توان سرمایشی و نیز گرمایشی آن بسیار بالا میباشد. بنابراین اگر در منطقه‌ای زندگی میکنید که دارای آب و هوای خشک است یا اگر از آلرژیهای خفیف تا متوسط ​​رنج میبرید یا میخواهید کیفیت هوای داخل خانه خود را در فصل زمستان بهبود بخشید، ایرواشرها انتخاب ایده آلی هستند. دستگاه تهویه ایرواشر اولین بار توسط فردی به نام ویلیز کریر، حدودا 100 سال پیش طراحی شد. وی با طراحی خاصی که در ذهنش در مورد تماس مستقیم هوا با آب سرد داشت، توانست دستگاهی را طراحی کند که بتوان شرایط محیطی را بهبود بخشد.

مبدل حرارتی چیست کاربرد، انواع ، مزایا .. دماتجهیز-بتا تهویه

سیستم های توزیع هوا شامل هواساز ،شبکه کانال و اجزای مرتبط با گرم کننده ها، تهویه و خنک سازی در ساختمان ها می شوند. این سیستم ها برای حفظ کیفیت هوای محیط داخلی، هوای تمیز مورد نیاز محیط و برای تعدیل بار گرمایی و سرمایی هوای خنک را تأمین می کنند. تعداد زیادی از اجزای آنها باید لزوما هماهنگ با یکدیگر فعالیت کنند تا به درستی در وضعیت مطلوب باقی بمانند. این سیستم ها نسبتا مصرف انرژی بالایی دارند پس اعمال استراتژی های عملکردی هوشمندانه و روش های محافظتی درست در تعمیر و نگهداری هواساز می توانند به میزان قابل توجهی از مصرف انرژی آن ها بکاهند. ساختار اصلی سیستم های هواساز به صورت جعبه های فلزی بسیار بزرگی می باشد و این جعبه فلزی در بر گیرنده ی فن یا دمنده، کویل های سرد و گرم که به عنوان مبدل حرارتی شناخته می شوند، فیلتر، دمپر و صدا گیر می باشد. این دستگاه ها با استفاده از کانال هوایی که از محیط برمی گردد را با هوایی که از بیرون دریافت کرده است را مخلوط می کند و وقتی این هوا فیلتر شد در محیط منتشر می گردد.

نحوه محاسبه ظرفیت هوای تولیدی

در سایر موارد مبدل دوفازی است، به طور مثال سیال درون کویل به صورت مایع وارد شده و با انتقال حرارت تبخیر و به گاز تبدیل می‌شود. معمولا جنس کویل‌ها از مس است ولی در برخی موارد بسته به نوع کاربری می‌توان از آلومینیوم، استیل، برنج و … استفاده کرد. در این قسمت ۴ مدل متداول از مبدل‌های حرارتی براساس ساختار طراحی بررسی می‌شوند. مبدل‌های صفحه‌ای فضای بسیار کمتری را نسبت به مبدل پوسته و لوله اشغال می‌کنند؛ چرا که مبدل پوسته و لوله دارای مخزن و کویل است. با توجه به این که مبدل‌ها در تهویه مطبوع ساختمان به کار می‌روند، ممکن است نوع مبدل روی هزینه تجهیزات تهویه مطبوع نیز موثر باشد. به عنوان مثال ممکن است قیمت داکت اسپیلت وابسته به اجزای سازنده و نوع مبدل حرارتی باشد.

هنگامی که سطح آب حوضچه از حد مشخص شده کمتر یا بیشتر باشد، سوپاپهای دستگاه متناسب با آن باز و بسته می‌شوند تا بتوانند عملکرد دستگاه را در حالت مطلوب نگه دارند. قسمت ثابت به لوله ورودی وصل میشود و با فشار آب، قسمت دوار شروع به چرخیدن میکند. قسمت دوار بر روی قسمت ثابت به طور دائم می‌چرخد و همین باعث میشود آب پخش کن دچار رسوب و گرفتگی شود و به طور صحیح نچرخد. به همین دلیل باید به طور مرتب و دوره‌ای اسپرینکلر روغن کاری، سرویس و یا تعویض شود. خوردگی قطعات داخلی برج، رشد جلبک‌ها و باکتری‌های بیولوژیکی و همچنین تشکیل رسوب در قسمت‌های مختلف برج عمده‌ترین مشکلات به وجود آمده برای یک برج خنک کن هستند.

باید در نظر داشت با توجه به جنس فن و روش تولید، این نوع فن در قطر بیش از ۱ متر دچار لرزش خواهد شد و به همین دلیل دارای محدودیت ابعاد است. شرکت پایا سرداب طراحی این سری از دستگاههای خود را بر اساس نوع کاربری و فضای موجود در محل پروژه با بالاترین راندمان ممکن انجام داده و تجهیزات به کار رفته کاملاً از نوع صنعتی و متناسب با نوع … برج خنک کن بتنی مکعبي جریان مخالف سري1 w برج های خنک کن سری 1W از نوع جريان مخالف و به صورت چهارگوش ميباشد. شرکت پایا سرداب پارس طراحی این سری از دستگاه های خود را براساس نوع کاربری و فضای موجود در محل پروژه با بالاترین راندمان ممکن …

بنابر این مشخصات محیط مورد استفاده و آنالیز سیال در گردش و همچنین بازه ی دمایی این سیال باید مورد بررسی قرار بگیرد. در نهایت می توان با در نظر گرفتن بالاترین راندمان حرارتی، بالاترین عمر مفید و بالاترین سطح ویژه نوع و جنس پکینگ را انتخاب نمود. در این سری از برج های خنک کننده آبگردانی از فن سانتریفیوژی در پایین دستگاه استفاده می شود که هوای بیرون را در خلاف جهت پاشش آب در برج خنک کن به جریان در می آورد. هر نوع از برج های خنک کننده مشخصات و اطلاعات فنی مربوط به خود را دارند، به همین دلیل نمی توان قیمت معینی را بیان کرد. همچنین صاحبان صنعت و پروژه های ساختمانی با توجه به نوع فعالیت خود باید برج های خریداری نمایند.

از آنجا که کانال‌های جریان کاملاً کوچک هستند جریان قوی گردابه‌ای و توربولانس موجب بزرگ بودن ضرایب انتقال حرارت و افت فشارها می‌گردد به‌علاوه بزرگ بودن تنش برشی موضعی باعث کاهش تشکیل رسوب می‌شود. واشرها از نشتی سیال به بیرون مبدل جلوگیری می‌کنند و سیال‌ها را در صفحات به شکل مورد نظر هدایت می‌نمایند. شکل جریان عموماً» به نحوی انتخاب می‌شوند که جریان سیال‌ها خلاف جهت یکدیگر باشند. 🔵 مبدل حرارتی پوسته و لوله که اصطلاحاً Shell and Tube Heat Exchanger نامیده می‌شود، یکی از پرکاربردترین انواع مبدل‌های حرارتی، در صنایعی همچون پتروشیمی، صنایع ساخت تجهیزات شیمیایی و حتی استخرهاست. با گذر سیال بر روی لوله‌ها و درون پوستة این مبدل حرارتی، فرایند گرمایش رخ می‌دهد. این دست از مبدل حرارتی را در اصطلاح مبدل‌های همه‌کاره می‌نامند.

هواساز چیست؟ انواع مبانی طراحی راهنمای جامع خرید-بتا تهویه

الکتروموتور می‌تواند بر اساس ظرفیت از نوع ۳ فاز یا تک فاز قفسه‌ی سنجابی باشد. معمولا در دور‌های ۲۱۹۰ و ۱۴۵۰ RPM در دستگاه ایرواشر استفاده می‌شود. همچنین برای دستیابی به دور‌های پایین‌تر و کنترل ظرفیت در دستگاه می توان از درایو اینورتر استفاده کرد. دستگاه ایرواشر معمولا از جنس مقاطع گالوانیزه یا پروفیل‌های فولادی بوده که در مقابل خردگی مقاوم می باشند.

به این صورت که ابتدا آبی که از سیستم می‌آید از طریق فلنچ ورودی به درون کویلها وارد شده و در داخل مسیر پر پیچ وخم کویل حرکت میکند. سپس توسط آبی که از بالا بر روی سطح کویل پاشیده میشود حرارت خود را از دست داده و به سیستم برای خنک کاری کندانسور باز می‌گردد. پکینگ برج خنک کننده از مهمترین قطعات برج می باشد که برای بهبود عمل تبخیر و انتقال گرما در کولینگ تاور بکار گرفته می شود. پکینگ کولینگ تاور با افزایش سطح و زمان تماس بین جریان آب و جریان هوا به بهبود عملکرد سیستم بسیار کمک میکند. دلیل اصلی آن هم عدم استفاده مفید از تمام سطوح آن ( به دلیل جریان نامناسب آب) و خیس نشدن تمام سطح پکینگ است. در عین حال برای استفاده آن نیاز است داخل برج خنک کننده توری نصب شود.

اساس کار برج های خنک کننده

در واقع به هر اندازه که آب مصرفی دارای املاح کمتری باشد، میزان بلودان تاورهای خنک‌ساز نیز آدرس سایت کمتر است. در پروسه هدررفت آب، عمل دریفت در حقیقت به میزان پرتاب قطرات آب به سمت پروانه‌های تاور خنک‌ساز اطلاق میشود. البته دستگاه‌هایی که دارای قطعه «قطره گیر» هستند، میزان هدررفت آب و پرتاب قطره به کمترین میزان ممکن می رسد.

 • دبی آب در گردش عبارتست از مقدار حجم آب در واحد زمان که در مدار برج خنک‌کننده به گردش در می‌آید و هد آب به معنی اختلاف فشار لازم برای به جریان انداختن آب درون مدار می‌باشد.
 • در ادامه بخشی از آب اسپری شده با از دست دادن گرما تبخیر میشود و بخشی از حرارت به فضای بیرونی منتقل میشود.
 • سرویس های دوره ای، تعمیرات و در صورت نیاز تعویض قطعات موجب جلوگیری از استهلاک و خرابی برج خنک کننده می شود و همچنین راندمان بالای دستگاه را همواره حفظ می کند.
 • بهتر است این نکته را متذکر شویم که بیشتر چیلرهای تراکمی و جذبی دارای کندانسور آبی هستند.

در این قسمت آب تحت فشار با برخورد به این قطعه سبب چرخش آن میشود و پس از چرخش آب به صورت فواره‌ای شکل بر روی سطوح خنک کننده پاشش میکند. جریان هوا نیز همانند مدلهای مکعبی از قسمت لوورهای مکش هوا وارد برج خنک کن شده و از قسمت انتهایی Fan Deck نیز خارج می‌گردد. توجه داشته باشد که فقط چیلرهایی که دارای کندانسور آبی می‌باشند از برج خنک‌کننده در مدار کندانسور خود استفاده می‌نمایند. امروزه بیشتر چیلرهای تراکمی و تمامی چیلرهای جذبی دارای کندانسور آبی می‌باشند. کاربری ماشین‌های برودتی دیگر همچون چیلر نیز در صنایع کوچک و بزرگ رایج می‌باشد. هزینه‌های بالا در مصرف انرژی، تعمیر و نگهداری دشوار چیلرها، موجب استقبال صنعت از برج خنک کننده گردیده است.

برج خنک‌کننده

بمنظور آشنایی شما با معتبر ترین فروشنده مبدلهای حرارتی در ایران ذیلا به معرفی برتری های مبدل های تولیدی ناب زیست اشاره می نمائیم. برای خرید مبدل حرارتی ابتدا باید بهترین مدل مرتبط با کار خود را بتوانید انتخاب کنید. این فاصله برای تطبیق دادن صفحه شناور لوله‌ها با پوست می‌باشد. چون در این فضا نمی‌توان لوله‌ای به کار برد، این فضا بلا استفاده می‌ماند و بازده این نوع مبدل کاهش می‌یابد. برای غلبه بر این مشکل معمولا از اتصالات انبساطی روی پوسته مبدل استفاده می‌شود.

تفاوت مبدل حرارتی پوسته و لوله و مبدل صفحه ای چیست؟

در این مبدل‌ها جهت جریان سرد و گرم موازی و هم‌سو با یکدیگر هستند، به این ترتیب که جریان سرد و گرم از یک سمت مبدل وارد و از سمت دیگر خارج می‌شود. در ابتدای مسیر، دو سیال با یکدیگر بیشترین اختلاف دما را داشته و در انتها اختلاف به کمترین میزان می‌رسد. انتقال حرارت رابطه مستقیمی با اختلاف دما دارد و هرچه میزان اختلاف دمای دوسیال بیشتر باشد انتقال حرارت بیشتری نیز انجام می‌گیرد. در نتیجه در جریان همسو در ورودی مبدل بیشترین انتقال حرارت را داشته و رفته رفته از آن کاسته می‌شود.

نحوه عملکرد مبدلهای حرارتی

در مراحل بعدی نیز بعد از فیلتر فلزی از فیلترهای کیسه ای و سپس از فیلترهای هپا و اولپا که از جنس بوروسیلیکات و به ترتیب دارای قدرت جذب ذرات تا ۳/. شرکت Recuperator پیشروترین شرکت در طراحی و ساخت مبدل های حرارتی هوا به هوا است که از سال 1973 آغاز به کار کرده است. شرکت KBE امارات در زمینه تولید انواع محصولات جانبی مرتبط با دستگاه های تهویه هوا و مدیریت دود و حریق فعالیت می کند. شرکت الکتروونت در سال 1987 با هدف تولید سیستم های تهویه هوا در کشور ایتالیا تاسیس شد. شرکت ANDAIR AG سوئیس از سال 1968 در زمینه تولید و طراحی سیستم های تهویه و حفاظت در پناهگاهها فعالیت نموده است. دمپر های دو حالته چه در حالت باز چه در حالت بسته دارای محرک هستند.

کویل سرمایشی هم چه در هواساز آپارتمانی و چه در هواساز‌های صنعتی نقش مبدل دمایی را ایفا می‌کند؛ به‌گونه‌ای که به وسیله لوله‌هایی با ساختار ظاهری خاص و مبرد یا آب سرد شده ارسالی از چیلر کاهش دما را به همراه دارد. در خصوص کویل گرمایشی داستان 180 درجه متفاوت است و سیال مورد نظر که دمای بالایی هم دارد؛ از طریق بویلر به محفظه منتقل می‌شود. در این دستگاه ها نرخ جریان هوای خارج شده از دستگاه ثابت است با کاهش دادن یا افزایش دبی آب به وسیله شیر سه راهی برقی از کویل سرمایشی یا گرمایشی دمای خروجی از کویل تغییر پیدا می کند. در واقع زمانی دمای فضای ساختمان را می توانیم تغییر بدیم که دمای هوای خروجی از دستگاه را تغییر داده باشیم. شما می توانید با توجه به پروژه خود و طبق نیازی که دارید مشخصات، اندازه و ابعاد، کویل های گرمایشی و سرمایشی، تعداد فیلترهای دستگاه و قطعات فنی را سفارشی کنید.

 • هواسازها بر اساس محیطی که در آن قرار می گیرند، میزان هوای مورد نیاز و ابعادی که باید پوشش دهند، در ظرفیت های متفاوتی ساخته می شوند.
 • کارکرد دستگاه هواساز به عملکرد اجزای سازنده آن بستگی داشته و رابطه مستقیم با آن دارد.
 • ترموستات فرمان این شیرهای موتوری، در داخل فضاهای مورد نظر ساختمان یا حتی کانال­های توزیع هوایی هواساز نصب می­گردد.
 • دسته سوم هواسازهایی هستند که هم از هوای بیرون و هم از هوای برگشتی محیط تغذیه می شوند.
 • غالباً رطوبت زنی در آب و هوای سرد که گرمایش پیوسته هوا موجب خشکی بیش از اندازه هوا می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضمن آنکه با چنین تعریفی، آن دسته از مبدل هایی که دارای لوله های خم شده هستند را می توان نوعی مبدل دو پاس قلمداد نمود. این مبدلها همچنین جهت تبادل حرارت در کویل آبگرم هواسازها، فن کویل، کویل آب گرم یونیت هیترها و … مبدل های صفحه ای پره دار برای استفاده در توربین گازی، نیروگاه های هسته ای و مهندسی پیشرانه و تبرید و گرمایش و تهویه سیستم های بازیابی گرمای اضافه و صنایع شیمیایی و سرمایش کاربرد دارند. این نوع مبدل‌های حرارتی فقط شامل یک کانال و یک صفحه لوله هستند.

مشخصات و کاربردهای مبدل حرارتی دو لوله‌ای

دستگاه ایرواشر، یک سیستم مجزا است و بر اساس نازل های رطوبت زن می تواند هوای خنک را برای یک مکان فراهم سازد. ، در فصل‌های مختلف سال به عنوان یک وسیله‌ گرمایشی یا سرمایشی دمای محیط را نیز تنظیم می‌کند. ایرواشرها ممکن است در ساختار یک دستگاه هواساز به کار روند یا اینکه به طور مستقل در محیط، نصب و استفاده شوند.

درحالی‌که سیال دوم، در اطراف لوله داخلی و در دل لوله خارجی جریان پیدا میکند. این نوع از مبدل های حرارتی، با عنوان ارزانترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین مبدل حرارتی شناخته شده هستند. ابعاد کوچک و جمع‌وجور آن نیز، آن را کاملاً برای فضاهای تنگ ایده آل می سازد. اصول کار مبدل دریایی مانند استفاده از آب شیرین است، اما نکته اصلی برای طراحی این است که مبدل دریایی باید در برابر فرسایش یا خوردگی ناشی از آب دریا مقاوم باشد.